Med-Aigc

Operasyonel Risk Yönetimi

Operasyonel Risk Yönetimi

Günümüzün rekabet ortamında faaliyet etmenin zorluklarını karşılamak ve operasyonların verimliliğini artırmak için, bir bankanın işletmesinin gerektirdiği riskleri anlaması ve değerlendirmesi ve bu riskleri azaltmak için yeterli ve etkili kontrollerin yerinde olmasını sağlaması esastır.

Operasyonel Risk Yönetimi (ORM), bir kuruluşun hedeflerini gerçekleştirmesini engelleyebilecek olumsuz olayların çeşitliliğinin tanındığı ve meydana gelen risklerin olasılığını ve etkisini azaltmak için uygun kontrol seviyelerinin uygulandığı bir süreçtir.

1999 yılından bu yana finansal kuruluşlara Risk Yönetimi danışmanlık hizmetleri vermektiyoruz. Orta Doğu bölgesindeki 30’dan fazla tanınmış finans kuruluşunun (başta bankalar, Sigorta şirketleri ve Yatırım firmaları) Operasyonel Risk Yönetimi çözümlerini uygulamasına yardımcı olan Aldar International for Governance and Consultancy, artık sektörde lider olarak kabul edilmektedir. Bir bankanın tüm işlevleri için veri jenerik risk profilleri geliştirmeyi ve tamamlamayı başardık (Kurumsal Kredi, Hazine, Ticaret Finansmanı… vb.). Bu veritabanı, bankanın çeşitli departmanlarında uygulamayı kolaylaştırmaya ve tüm büyük risklerin belirlenmesini sağlamaya yardımcı olur.

Danışmanlığımızın güç noktalarından biri; İslam Bankalarına Risk Yönetimi çözümleri sağlama konusundaki deneyimidir, bu uzman bankaların gereksinimlerini karşılamak için benzersiz bir yaklaşım geliştirdik. Metodolojimiz sadece bankanın kontrol ortamında gerçek iyileştirmelere yol açmakla kalmaz, aynı zamanda ORM ile ilgili tüm Basel II ve diğer düzenleyici gereklilikleri de karşılar.

Etik toplantı odası dergisi“nde yayınlanan makale olan Operasyonel Risk Yönetim Sistemlerinin başarılı bir şekilde uygulanması hakkında daha fazla bilgi edinin